تبلیغات
شیعه نیوز

شیعه نیوز
فقط کمی تفکر...

ماهواره را به صراحت و سادگی نمی‌توان شبكه‌ای از صدا و سیمای داخلی در نظر گرفت چرا كه ناخواسته و به صورت میهمانی ناخوانده وارد شبكه‌های تلویزیونی ما شده است. ماهواره، حد و مرز فرهنگ و اهداف نهفته در برنامه‌های داخلی را شكسته و هیچ گونه رعایت اخلاقی و فرهنگی را جایز نمی‌شمارد و به علت جذابیت بالقوه برنامه‌هایش نخست و قبل از همه نوجوانان و نسل جوان جامعه را به خود جذب می‌كند. بر خلاف تلویزیون كه در چارچوب فرهنگی و اجتماعی هر كشوری برنامه‌هایش را ویراست می‌كند، ماهواره اغلب در چارچوب كشور میزبان نبوده و كنترل و برنامه‌ریزی‌های آن در دست كشور سازنده‌اش می‌باشد و چون فرهنگ و الگوهای تربیتی آنها با كشورهای دیگر فرق می‌كند لزوماً برنامه‌هایشان هم تفاوت فاحش و عمیقی با فرهنگ كشورهایی مانند ما دارد و همین تفاوتها باعث بروز مشكلات عدیده در استفاده از این فناوری می‌شود. با استفاده از ماهواره و تماشای برنامه‌های مغایر فرهنگ و اخلاق حاكم بر جوامع، مسائل فرهنگی و تضاد و تعارضات بسیاری پیش می‌آید و كشورهای صاحب تكنولوژی با تخصصی كه در طراحی و القای پیامهای خود دارند، می‌كوشند تا بر باورهای مخاطبان خود تسلط پیدا كنند. از طرف دیگر برخورد منفعلانه صدا و سیما و عدم بهبود پخش برنامه بخصوص در جهت پر كردن اوقات فراغت جوانان باعث گرایش بیش از پیش آنها به ماهواره در سالهای اخیر شده است و در نتیجه پیامهای آن بهتر و راحت‌تر مورد قبول واقع می‌شود.

لازم به ذكر است كه ماهواره در فروردین 1373 وارد ایران شد و از همان زمان به یكی از كانونی‌ترین موضوعات مورد توجه جامعه تبدیل گردید. از آغاز شكل گیری و توسعه ماهواره در ایران، مسأله آثار اجتماعی و فرهنگی آن به طور جدی جزیی از دل‌مشغولی‌های مسوولان امر شد كه آیا این فناوری جدید و بیگانه و در عین حال جذاب سطح كیفی زندگی افراد را تغیر داده و خطری را متوجه آن می‌كند یا نه؟

در اساس ورود ماهواره به كشورهای اسلامی مانند ایران با اهداف سازمان یافته‌ای صورت می‌گیرد، جنب و جوش و تحرك مسلمانان فعال در گذشته‌های نه چندان دور دشمنان دین را از ترس نفوذ افكار، عقاید و آرمانهای اسلام مبین به میان ملت و سرزمینشان همیشه در حالتی تدافعی قرار داده بود و آنها را وادار كرده بود تا دروازه شهرهایشان را ببندند و بر تعداد سنگرها و پناهگاههای خود بیفزایند تا مبادا اسلام و آیین‌های آن از روزنه‌ای به خانه و كاشانه‌شان وارد شود. اما با فراموش كردن دستورات دینی از طرف بسیاری از مسلمانان، چنان جوشش و تحرك دینی و شادابی و نشاط مذهبی فروكش كرد كه همان دشمنان آسیب پذیر از سنگرها بیرون جستند و دروازه‌ها را گشودند و با خیالی آسوده از موضعی تدافعی به حالت تهاجمی تغییر جهت دادند و هر نوع سلاحی را بر علیه دین و در راه تغییر سنت‌های پایدار اخلاقی و كم رنگ سازی فرهنگ‌های اصیل مذهبی به كار گرفتند و با آغاز عصر تحول در دنیای ارتباطات و اطلاعات، ماهواره را به عنوان پیشقدم در انتشار فرهنگ ضد دین و اخلاق و با استفاده از راه‌های تأثیرگذاری آن بر روی مخاطبان وارد معركه كردند و همین سلاح فرهنگی جای هزاران هزار سلاح و نیروهای نظامی را در غارت و چپاول فرهنگ و اخلاق جوامع پر كرد، و تا جایی به تاخت و تاز پرداخت كه فرهنگ‌های بومی را به كناری زده و عقاید فرهنگی و اخلاقی جدیدی را كه نامأنوس است در جامعه تزریق نمود.

اگرچه این عقاید جدید و بیگانه و در عین حال جذاب برای بسیاری از افراد اعم از پیر و جوان یا مرد و زن تغییرات فاحشی در حوزه‌های اخلاقی به دنبال نداشت اما در روح و جان بسیاری از جوانان و نوجوانان رخنه كرده و آنان را مجذوب خود كرد و اثر پذیری خود را بر ابعاد مختلف زندگی آنها از همین نقطه آغاز نمود. صاحبان و سازندگان ماهواره متأسفانه با شناخت نقطه ضعف‌های فرهنگی كشور میزبان، راه ورود خود را به خوبی هموار نموده و تا جایی به پیشروی ادامه دادند كه علایق، عقاید و سلایق خود را در طرز تلقی و تفكر مخاطبانشان نهادینه كردند.

پیش از پرداختن به تأثیر‌ها برنامه‌های ماهواره‌ای لازم به یادآوری است كه فرهنگها هیچ گاه تحت تأثیر عامل‌های درونی و داخلی خود تغییر نمی‌كنند بلكه عامل‌های خارجی هستند كه در این تغییر پذیری نقش اصلی را بازی می‌كنند، رابطه فرهنگ‌ها با یكدیگر، اثر گذاری شرایط سیاسی و اجتماعی و نقش فناوری‌های جدید در تحول فرهنگها در این میان اهمیت ویژه‌ای دارند. از این رو پدیده ماهواره به طور جدی و همه جانبه در جهت تحت تأثیر قرار دادن سیاست، اقتصاد، فرهنگ، ایدئولوژی، علایق و روحیات و رفتار آدمیان وارد صحنه شد. ویژگی‌های عمده اطلاعاتی كه توسط ماهواره ارائه می‌شود عبارتند از:

- غیر ارادی بودن دریافت آن از طرف مخاطبین و گیرنده‌ها، زیرا به طور اجباری مطرح شده و رشد كرده است.

- فراگیری و به آسانی در دسترس بودن آن، امروزه با نصب یك آنتن مخصوص و فشردن دكمه تلویزیون می‌توان به بیش از هزاران شبكه تلویزیونی سراسر جهان دسترسی پیدا كرد كه هیچگونه فیلتری برای پخش برنامه‌هایشان وجود ندارد.

- جالب و پر كشش بودن محتوای برنامه‌هایشان بخصوص برای نسل جوان كه به دنبال تنوع و زیبایی است دیدن چهره‌های مشهورترین هنرمندان جهانی، استفاده بهینه از رنگها و دكوراسیونها در ساخت برنامه‌های مختلف، در حالی كه برنامه‌های تلویزیونهای داخلی بیشتر از كلیشه‌ها بهره می‌گیرند، كانالهای ماهواره‌ای سعی در ارضای حس زیبای شناختی افراد و مخاطبانشان دارند.

دعوت برنامه‌های ماهواره‌ای به طرز فكر جدید و یكسانی فرهنگی و رفتاری و برداشتن حد و مرزهای درونی و اخلاقی.

طراحان و اشاعه دهندگان فناوری ماهواره در پاسخ به این سوال آیا برنامه‌های ماهواره‌ای باعث آسیب پذیری فرهنگ‌های ملی و بومی می‌شوند؟ اشاره می‌كنند به این نكته كه اگر فرهنگ‌های بومی و داخلی آنقدر ضعیف هستند كه توان مقابله و حضور در برابر كانال‌های خارجی و ماهواره‌ای و مبادلات فرهنگی را ندارند همان بهتر است كه بمیرند. این پاسخ مسأله‌ای قابل توجه را مطرح می‌كند و آن این است كه اگر برنامه شبكه‌های داخلی كمی انعطاف پذیری از خود نشان دهند و توان مقابله با كشش‌های دروغین برنامه‌های ماهواره را در خود تقویت كنند و افراد و به خصوص جوانان بتوانند آنچه را كه می‌خواهند در چارچوب قوانین و موازین شرعی بدانند، در كانالهای داخلی پیدا كنند دیگر كششی به سمت ماهواره و برنامه‌های آن پیدا نمی‌كنند. اما حضور غیر ارادی و غیر داوطلبانه ماهواره نوعی تأخر فرهنگی و ناسازگاری در نظام ارزشی جوامع را در پی داشته و از طرف دیگر باعث تغییر در سازمان كلی زندگی افراد شده و تبلیغات وسیع ماهواره در جهت خرید تولیدات و كالاهای جدید آنها را به شدت دچار مصرف زدگی و تجمل گرایی كرده است.

منبع:www.vatan30.blogfa.com[ جمعه 4 شهریور 1390 ] [ 03:42 ق.ظ ] [ میلاد عقیلی ]
درباره وبلاگ

نظر سنجی
 • نظر شما درباره ی شبكه ی اجتماعیه (facebook) چیست؟
 • امار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب
  شبكه مجازی ارزشی ها 
|arzeshiha.ir
  Blog Skin
  w94auulpccom8f29gp3a.jpg