تبلیغات
شیعه نیوز

شیعه نیوز
فقط کمی تفکر...
خبرگزاری مهر- گروه فناوری های نوین : سوم دسامبر 1992 یک مهندس انگلیسی اولین پیام کوتاه را روی تلفن همراه ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سوم دسامبر 1992 اولین پیام کوتاه با یک عبارت "کریسمس مبارک" ارسال شد. این پیام تبریک سنتی را یک مهندس انگلیسی که با شرکت اپراتور تلفن همراه Vodafone همکاری می کرد، ارسال کرد و به این ترتیب تولد یک پدیده بسیار گسترده رقم خورد. پدیده ای که روش مصرف را تا امروز که پانزهمین سالروز حیات خود را پشت سر می گذارد، دگرگون کرده است.

 

به ادامه مطلب مراجعه نمایید

درحقیقت پیام "کریسمس مبارک" که "نیل پاپ ورث" بصورت یک پیام متنی کوتاه ارسال کرد، به اولین پیام کوتاه تاریخ دیجیتال مبدل شد.

هنگامی که "پاپ ورث" پیام "کریسمس مبارک" خود را ارسال کرد، دنیای تلفن همراه نسبت به موقعیت کنونی خود بسیار متفاوت بود. "جی اس ام"، گسترده ترین استاندارد تلفن های همراه امروزی در دنیا، تنها در چند کشور اروپایی توسعه یافته بود و هنوز مراحل آزمایشی خود را (بین تابستان 1991 و اولین ماه های 1992 ) پشت سر می گذاشت.

همچنین طراحی گوشی های تلفن های همراه هنوز چیزی شبیه به "تلفن های ثابت بی سیم" و "کنترل کننده های از راه دور" بودند و بدون برخورداری از هیچ امکاناتی تنها برای تماس های تلفنی مورد استفاده قرار می گرفت.

به همین علت این مهندس انگلسی برای نوشتن پیام کوتاه خود و ارسال آن به تلفن همراه مقصد مجبور شد از رایانه شخصی استفاده کند. همین مسئله موجب شد که تردیدهایی در خصوص اینکه واقعا چه کسی اولین پیام کوتاه را ارسال کرده است، بوجود آید.

در حقیقت چند ماه بعد یعنی در نخستین ماه های سال 1993 یک فنلاندی با نام "ریکو پیکانن" با استفاده از یک سکوی موبایل شرکت "نوکیا" موفق شد اولین پیام کوتاه متنی را از طریق یک تلفن همراه به روی یک تلفن همراه دیگر ارسال کند.

اما این سرویس با توانایی برقراری ارتباطات میان اپراتور و کاربران چند سال بعد و تنها با چند عملکرد محدود امکانپذیر شد.
در پایان دهه 90 به خاطر گسترش تلفن همراه میان نوجوانان، 160 واژه پیام کوتاه به یکی از کاربردی ترین ابزارهای برقراری تماس میان کاربران تلفن همراه تبدیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امروزه "سرویس پیام کوتاه" همچنان به حیات خود ادامه می دهد و بنظر می رسد سرویس های دیگر کاربردی در تلفن همراه مثل "ام ام اس" هرگز نتواند جایگزین این سرویس متنی شوند.

براساس گزارش Mobile Data Association انگلیس که در سپتامبر گذشته منتشر شد، در این کشور در ماه سپتامبر 4 میلیارد و 825 میلیون پیام کوتاه ارسال شده که این رقم نسبت به دوره مشابه در سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.

به نقل از  "خبرگزاری مهر"
[ پنجشنبه 20 مرداد 1390 ] [ 04:53 ب.ظ ] [ پوریا مسلمی ]
درباره وبلاگ

نظر سنجی
 • نظر شما درباره ی شبكه ی اجتماعیه (facebook) چیست؟
 • امار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب
  شبكه مجازی ارزشی ها 
|arzeshiha.ir
  Blog Skin
  w94auulpccom8f29gp3a.jpg