تبلیغات
شیعه نیوز

شیعه نیوز
فقط کمی تفکر...

رویج و عادی سازی اباحه گری و ابتذال بخشی از محورهای نمایش «هدا گابلر» است كه از 15 دی ماه برای عموم مردم در تئاتر شهر تهران در حال نمایش است.

نمایش «هدا گابلر»به محلی برای ترویج اباحه گری، ابتذال و عادی سازی چند شوهری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نمادهای یك فرقه انحرافی موسوم به «بردگی جنسی و فراماسونری» و دیگر اقدامات ضدارزشی تبدیل شده است.

در یكی از بخش های این تئاتر شخصیت زن نمایش توسط زنجیری از سوی معشوقه خود كشیده می شود كه این تصویر نماد فرقه انحرافی بردگی جنسی است.

عمده موضوع این نمایش حول شخصیت یك زن خودخواه و هوسران و مطلقه استوار شده كه هم اكنون با اینكه شوهر دارد با یك قاضی بی قید نیز دوست بوده و با وی رابطه دارد.

در ادامه این نمایش كه مبتنی بر نگره توهم افكن و سیاه آلود نویسنده نروژی آن یعنی «هنریك ایبسن» Henrik-Ibsen است، زن هوسران همواره به دنبال اجیركردن عشق مردان برای خود بوده و به راحتی با دوستش – شخصیت قاضی- رابطه نامشروع دارد، اگرچه این رفتار در منظومه تفكرات غرب طبیعی به نظر می رسد.

عادی سازی شرب خمر و حالات مستی پس از آن به صورت تلویحی با پوشش خوردن آب پرتقال و نیز برقراری رابطه نامشروع به صورت علنی و آشكار از دیگر نكاتی است كه در این نمایش مبتذل دیده می شود و گفته قاضی این نمایش مبنی بر اینكه «من دوست دارم همیشه نفر سوم باشم» موید اباحه گری جنسی در این نمایشنامه است.

بر پایه این گزارش نمایشنامه «هدا گابلر» یك درام تراژیك -تخیلی با مختصات تفكر غربی است. در این داستان «هنریك ایبسن» – نویسنده این مجموعه – برای اینكه تأملات درونی اش را پنهان كند در قالب یك شخصیت دیگر آن را به مخاطب نشان می دهد. واضح است كه نویسنده تحت تأثیر متون فلسفی نیست انگاری قرار داشته؛ فلسفه ای كه بنیانگذارش فردریش نیچه بوده است.

شخصیت داستان، فردی آشفته حال و ناامید است كه برای اطمینان یافتن از قدرت خویش، موجب نابودی اطرافیان و نزدیكان می شود و سرانجام در مقابل كشمكش های زندگی تسلیم می شود و خود را به مرگ می سپارد.

نگاه ایبسن به زندگی توهم آلود و سیاه است و شخصیت نمایشی او آدمی شكست خورده و ناموفق را به تصویر می كشد. فردی كه از همه ناامید شده است و اعتماد به نفس پایین او را به كام مرگ می كشاند.
منبع : پارس کلوپ[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 01:44 ب.ظ ] [ میلاد عقیلی ]
درباره وبلاگ

نظر سنجی
 • نظر شما درباره ی شبكه ی اجتماعیه (facebook) چیست؟
 • امار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب
  شبكه مجازی ارزشی ها 
|arzeshiha.ir
  Blog Skin
  w94auulpccom8f29gp3a.jpg